Jak wykrywa się instalacje podziemne przy pracach geologicznych?
- Szczegóły
Jedną z najistotniejszych kwestii przed przystąpieniem do wykonywania wykopów jest szczegółowa wiedza na temat tego, co dzieje się pod ziemią. Bezpieczeństwo pracowników, którzy biorą udział w robotach ziemnych, jest kluczowe niezależnie od rodzaju inwestycji. Precyzyjna geolokalizacja wszelkich podziemnych instalacji pozwala nie tylko uniknąć wypadku na placu budowy i uszkodzenia infrastruktury, która nie została uwzględniona na mapach i w dokumentacji, ale też przyspieszyć prace i zredukować koszty.
Jakie urządzenie wykrywa instalacje podziemne?
Wykonanie precyzyjnych pomiarów przez geodetę wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Jednym z podstawowych urządzeń, wykorzystywanych podczas geodezyjnej obsługi inwestycji budowlanych, jest wykrywacz wszelkiego rodzaju instalacji, które znajdują się pod ziemią. Jednym z czołowych producentów geolokalizatorów jest marka Leica Geosystems, a jej urządzenia cieszą się niepodważalną jakością i dokładnością. Działanie wykrywaczy opiera się na odbieraniu sygnałów elektromagnetycznych wysyłanych przez instalacje podziemne, które są następnie przetwarzane na informację dźwiękową i wizualną. Dzięki temu operator jest w stanie precyzyjnie określić przebieg podziemnego okablowania czy rurociągu i oznaczyć go na mapach.
Kiedy konieczne jest wykrywanie podziemnych instalacji?
Śledzenie przebiegu przewodów elektrycznych, rurociągów gazowych i pozostałości po dawnych instalacjach należy do codziennej pracy geodetów. Odkrywanie podziemnych tajemnic za pomocą wykrywaczy jest działaniem niezbędnym podczas prac ziemnych różnego typu, a także w czasie montażu i serwisu sieci energetycznych. Wykrywacze sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia podziemnej infrastruktury, co niesie za sobą zagrożenie dla bezpieczeństwa.